Сухото строителство най- често се свързва с гипсокартон. Това е лесен за работа и евтин продукт за изграждане на интериорни стени и окачени тавани в новостроящи се сгради, при реновиране или ремонтиране.
При малки ремонти или ремонти на еднофамилни жилища повечето домашни майстори предпочитат да използват плоскости с размери - дължина 2 метра и ширина 1.20 метра, които са удобни за транспортиране поради малкото си тегло и размери - около 20 кг. за обикновените плоскости (GKB) при дебелина 12.5 мм. Българския гипсокартон ТЕХНОГИПС (BG) е с 0.800 кг./кв.м. по-лек. (теглата са ориентировъчни)
При необходимост от плоскости с по-големи размери и/или специални храктеристики - влагоустойчиви (GKI, гипсофазер), водоустойчиви (Aquapanel, Cement board, Fiberock), пожароустойчиви (GKF или гипсфазер Vidiwall) или комбинирани влаго и пожароустийчиви (GKI-F) трябва да се съобразите с тяхното по-голямо тегло. Плоскостите се предлагат също в няколко дебелини - 6.5 мм., 9.5 мм., 12.5 мм., 15 мм. Това са т.нар. "стандартни дебелини" - дебелини, които може лесно да се намерят на пазара и не изискват специална поръчка или минимално количество за доставка. При гипсофазера стандартна дебелина е и 18 мм. плоскост, която често се използва за пожарозащита.
Като пример: 1 брой плоскост AQUAPANEL с размери 1200 Х 2000 Х 12.5 мм. = 2.40 кв.м Х 16 кг./м2 = 38.400 кг.
Плоскостите могат да бъдат ковани дърху дървени летви или захващани с винтове върху метални профили, а могат и да бъдат залепени към съществуващите стени и да играят ролята на мазилка.